Pierwsze 7 dni w nowym domu

Dla właścicieli szczeniąt alaskan malamute i nie tylko.

Nasze małe szczęścia już w nowych domach. Jesteśmy pełni nadziei, że wyrosną z nich zrównoważone i piękne mlamuty. Pisaliśmy na temat socjalizacji szczeniąt, przypomnę tylko po krótce, że jest to bardzo ważny okres w życiu  szczeniaka. W wieku 3-12 tygodni umysł psa rozwija się, tworzy się wtedy większość połączeń nerwowych, które odpowiadają za rozpoznawanie różnych elementów otoczenia. Jeżeli nie powstaną w tym wieku, to pies nie nadrobi tego w późniejszym okresie. Brak odpowiedniej socjalizacji może spowodować, że nasz pies będzie lękliwy, będzie gorzeje radził sobie z innymi psami czy ludźmi. Właśnie dlatego tak ważne jest aby uspołeczniać psa.

Przeczytaj także tekst o socjalizacji szczeniąt >>>

Zatem przedstawiamy jak powinny wyglądać pierwsze dni szczeniaka w nowym domu.

Dzień Pierwszy

Pierwsze wejście do nowego domu powinno odbyć się w spokoju. Oprowadzenie malucha po pomieszczeniach domu na początku może być na smyczy, jednak nie zmuszać szczeniaka i na siłę ciągnąć po pomieszczeniach. Pozwolić mu spokojnie obwąchać wszystkie zakamarki domu.

Kennel klatka – przed przyjazdem szczeniaka, dobrze przygotować już rozłożoną kennel klatkę, jednak w pierwszy dzień nie zmuszać malucha aby do niej wchodził. Pozwolić na spokojnie na obwąchanie, można wrzucić smakołyki i zabawki aby mały zaczął kojarzyć ją z czymś przyjemnym. Kennel klatka powinna być rozłożona w najbardziej spokojnym miejscu pomieszczenia w którym najczęściej przebywamy np. w kącie pomieszczenia ale to musi być miejsce które pozwala na obserwację tego co dzieje się w pomieszczeniu. Podłogę w klatce najlepiej wyłożyć jakimś przyjemnym posłaniem, można ją także nakryć kocem szczenię będzie w niej czuło się bezpiecznie.

Wzmacnianie pozytywnych zachowań- przygotować smakołyki i starać się nagradzać szczeniaka za zachowania, które oczekujemy np. za załatwienie potrzeb na zewnątrz. Można uczyć już malucha imienia. Wołać malucha po imieniu, cmokać, mówić wysokim tonem i za każde podejście do nas nagradzać.

Zabawa – im ich więcej zabawek tym lepiej, jeżeli malec będzie nim zainteresowany niech się bawi. Nie zmuszać go jednak do zabawy, jeżeli widzimy że czuje się niepewnie w pierwszy dzień. Człowiek w krótce będzie kojarzył się psu jako źródło przyjemności właśnie dzięki zabawie

.
Tylko dla ludzi – dobrze przed przyjazdem szczeniaka wyznaczyć miejsca gdzie pozwolimy mu wchodzić, a gdzie nie. Nie konieczne muszą to być wybrane pomieszczenia ale wybrane miejsca w pomieszczeniu np. łóżko, kanapa w salonie. Ważne aby wszyscy domownicy stosowali się do tych samych zasad.

Czystość – maluchowi można także pokazać ogród, jako miejsce do załatwienia potrzeb. Jeżeli akurat „przypadkiem” się tam załatwi natychmiast nagrodzić. Jeżeli załatwi swoje potrzeby w domu nie robić awantury tylko spokojnie posprzątać jak pies nie zwraca na nas uwagi.

Sam w domu – od pierwszego dnia można uczyć szczeniak zostawania samego w domu. Zaczynamy od wychodzenia na dosłownie chwilę do drugiego pokoju, zamykając za sobą drzwi.

Smycz i obroża – przyzwyczajaj malucha do smyczy i obrożny, w pierwszy dzień wystarczy jak tylko założysz swobodnie obroże i możesz przejść przez kilka pomieszczeń.

Dotykanie – malucha trzeba od początku przyzwyczajać do dotyku człowieka oraz wyciągania ręki czy pochylania nad nim. Kontakt musi być kojarzony z przyjemnościami więc obficie nagradzamy smakołykami szczeniaka przy każdym kontakcie.


Dzień Drugi

Dotykanie – można spróbować przyzwyczajać szczeniaka do zabiegów pielęgnacyjnych na początku pokazać wszystkie sprzęty (szczotka, grzebień, obcinaczki do pazurów) tak aby szczeniak mógł na spokojnie obwąchać przedmioty. Delikatnie poczesać szczeniaka lub pobawić się przycinanie pazurów „na niby” jednoczenie podając smakołyki. Jeżeli szczeniak sprawia opór odpuścić.

Kennel klatka – zachęcamy szczeniak do wchodzenia do klatki. Wrzucamy smakołyki i zabawki do środka. Zabawki można przywiązać do wewnętrznej strony klatki tak aby pies mógł bawić się tylko w klatce nimi. Nie zamykamy drzwiczek.

Wzmacnianie pozytywnych zachowań- nadal nagradzamy smakołykami i pochwałą słowną za prawie każde odpowiednie zachowanie. Kiedy szczeniak przychodzi na wołanie nagradzamy. Jeżeli używamy jego imienia i idzie w naszym kierunku pochwała i smakołyk.

Czystość – dobrze jest wybrać część ogrodu w której chcemy aby załatwiał się pies natychmiast nagradzamy pochwałą słowną i smakołykiem. Należy pamiętać że szczeniaka wyprowadzamy zawsze jak obudzi się, po zabawie i po jedzeniu. Im częściej wyprowadzasz szczeniaka na dwór tym szybciej nauczy się załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz. Co zresztą leży w naturze psów, nie są one skłonne załatwiać się do swojego gniazda.

Sam w domu – można spróbować wyjść dosłownie na krótką chwilę. Nie żegnaj się ze szczeniakiem wylewnie. Najlepiej wyjdź jakby nigdy nic. Czynność można powtórzyć kilka razy.

Pierwszy spacer – jeżeli szczeniak dobrze czuje się w domu i na ogrodzie. Czas na kolejne wyzwanie tym razem spacer. Najlepiej wcześniej przemyśleć gdzie chcemy iść ze szczeniakiem. Niech to jest trasa na której nie ma ryzyka, że spotkamy jakieś nadpobudliwe psy czy tłumy ludzi. (W przypadku Pani mieszkającej w bardzo małej wsi może to być jej centrum). Spacer powinien trwać nie więcej niż 30-40 minut. Jeżeli szczeniak czuje się pewnie, natomiast gdy reaguje lękiem wracamy na znany mu teren. Szczeniak na spacerze powinien poruszać się w swobodnie należy pozwolić mu swobodne obwąchiwanie czego tylko ma ochotę. Nie należy zapominać o podawaniu smakołyków i pochwałach słownych. Należy pamiętać że szczenię musi kojarzyć wszystkie napotkane obiekty pozytywnie.


Dzień Trzeci

Dotykanie – ciągle ćwiczymy czesanie różnych części ciała, obcinanie pazurów jeszcze na niby.

Kennel klatka – nadal wrzucamy do klatki smakołyki i zabawki, chwalimy za każde wejście do klatki.

Czystość – jeżeli szczenię załatwiło swoje potrzeby w ogrodzie w wyznaczonym miejscu, czujemy się jak byśmy wygrali w totka. Wzmacniamy takie zachowanie pochwałą i smakołykiem. Jednak w trzecim dniu musi być to wyjątkowe bystre szczenię aby zrozumiał, że tam ma się załatwiać. Uzbrój się w cierpliwość, szczenię z pewności zrozumie w krótce czego od niego oczekujesz.

Spacer – jeżeli pierwszy spacer odbył się bez zakłóceń i szczeniak wrócił zrelaksowany, można tym razem wybrać inną trasę. Pamiętać jednak aby nie był to zbyt duże wyzwanie dla tak młodego psa.

Wzmacnianie pozytywnych zachowań- nadal nagradzamy pochwałą słowną jednak staramy się nagradzać tylko wybrane zachowania smakołykiem.
Sam w domu – ćwicz zostawanie w domu wydłużając ciągle czas.

Ludzie – można wybrać się na spacer do sklepu i poprosić tam spotkane osoby do zapoznania się ze szczeniakiem. Chętnie zapewne nie będzie brakować, najpierw jednak poinstruuj osoby jak podchodzić do psa i daj im smakołyki. Najlepiej jak kucną i szczenię samo ich obwącha, później mogą dać smakołyk z otwartej dłoni. Jeżeli będą zachowywać się inaczej, szczenię nie może się ich wystraszyć.

Miska – dobrze jest mieć przygotowanych klika misek (plastikowa, metalowa, drewniana w różnych kolorach) Jeżeli do tej pory podawałeś szczeniakowi jedzenie w misce metalowej, teraz podaj w plastikowej. Szczenię musi nauczyć jeść się z różnych powierzchni. Trzeba także nauczyć go że człowiek nie jest zagrożeniem dla miski i jedzenia. W tym celu należy dokładać w trakcie jedzenie dodatkowe porcje do miski. Karmę można podzielić na kilka porcji i stopniowo w trakcie jedzenia dosypywać do miski.


Dzień czwarty

Dotykanie – jeżeli szczenię już dobrze znosi zabiegi pielęgnacyjne, zacznij dotykać najbardziej wrażliwych części ciała takie jak uszy, łapy czy np. genitalia u psów, zaglądanie w zęby.

Kennel klatka – zachęć szczeniaka do wejścia do klatki, dopiero gdy wejdzie wrzuć mu smakołyki i zabawki, nie zapomnij o pochwałach. Nie zamykaj drzwiczek.

Czystość – szczeniakowi coraz częściej udaje się załatwić swoje potrzeby na dworze w wyznaczonym miejscu. Jeżeli tak się dzieje możesz po dokonaniu czynności puścić go luzem na ogród (jeżeli jesteś pewien/a że jest dobrze ogrodzony i szczenię nie ucieknie) można też z maluchem pobawić się zabawkami. Będzie to forma nagrody za załatwienie potrzeb w wyznaczonym miejscu.

Wzmacnianie pozytywnych zachowańcoraz częściej nagradzaj pochwałą słowną niż smakołykami. Szczenię powinno już kojarzyć swoje imię.

Sam w domu – zostawiaj malucha na coraz dłuższe chwile.

Miska – nadal ćwicz podawanie jedzenia z różnych przedmiotów oraz dokładnie szczeniakowi jedzenia do miski, gdy maluch z apetytem zajada smakołyki.

Dzieci z sąsiedztwa – poproś dzieci z sąsiedztwa o pomoc. Musisz im wyjaśnić jak mają się zachowywać. Przede wszystkim muszą być spokojne, zachowywać się bez pisków i pobudzenia bo to u niektórych ras może przyczynić się do pojawienia agresji łowieckiej. Daj im smakołyki i poproś aby dawały je maluchom. Najlepiej niech siądą na podłogę i czekają aż maluch podejdzie, później podają smakołyk.


Dzień piąty

Dotykanie – twój szczeniak zapewne już całkiem dobrze reaguje na dotyk, nie przestawaj i ćwicz nadal.

Kennel klatka – nadal trenuj wchodzenie psa do klatki możesz dodać komendę słowną „do klatki” albo ruch ręką wskazując, że ma wejść do klatki, później daj nagrodę lub/i pochwałę.

Czystość – twoje szczenię coraz częściej załatwia się w wyznaczonym miejscu, pamiętaj o wyprowadzaniu szczeniaka o stałych porach. Przyspieszy to naukę czystości. Jeżeli złapiesz szczenię na załatwianiu się w domu możesz klasnąć w ręce lub krzyknąć ale nie na tyle mocno żeby maluch z przerażeniem uciekł. Udaj się w kierunku drzwi i zachęć szczeniaka do wyjścia na ogród.

Sam w domu – nadal wydłużaj czas na jaki zostawiasz szczeniaka. Jeżeli wracasz do domu i słyszysz jak drapie, szczeka albo wyje poczekaj aż się uspokoi zanim wejdziesz. Nie witaj się wylewnie, pogorszysz jeszcze sytuację.

Zrównoważony pies – czas najwyższy poznać nowego towarzysza. Spróbuj znaleźć psa, który wydaje się być spokojny i swobodnie zachowuje się w kontaktach z innymi psami. Poproś właściciela psa aby wziął psa na smycz i poszedł w wyznaczone miejsce. Podejdź tam ze szczeniakiem. Pozwól na poznawanie się psów w spokojnej atmosferze. Jeżeli pojawia się ryzyko że dorosły pies może zareagować agresją lub będzie nadmiernie podniecony przerwij spotkanie.

Samochód – dobrze malucha pomału przyzwyczajać do samochodu. Zacznij od zabawy przy samochodzie, włóż malucha do bagażnika i nagrodź go obficie. Na razie silnik samochodu zostaje wyłączony.


Dzień szósty

Kennel klatka – jeżeli szczeniak już wchodzi samodzielnie do klatki możesz spróbować zamknąć ją dosłownie na chwilę podaj smakołyk i wypuść psa następnie powtórz ćwiczenie. Jeżeli pies czuje się niepewnie lub boi się wróć do poprzedniego etapu.

Samochód – jeżeli szczenię dobrze reaguje na samochód, wybierz się z nim na przejażdżkę. Możesz poprosić kogoś znajomego aby prowadził a ty usiądź na tylniej kanapie z psem, tak abyś mógł go wspierać. Możecie udać się np. na polane i tam spędzić krótki czas na spacerze i zabawie.

Sam w domu – możesz zostawić włączoną kamerkę aby zobaczyć co robi twój pies podczas twojej nieobecności. Jeżeli szczenię zniszczy coś podczas naszej nieobecności nie karać go, tyko w spokoj posprzątać.

Czystość – wprowadź komendę głosową np. sisi, pipi itp. Kiedy szczeniak załatwia swoje potrzeby.

Zabawa – Baw się z ochotą ze swoim czworonogiem. Regularne zabawy przyczyniają się do zbudowanie głębokiej więzi z psem. Zabawa pomaga rozładować energię.

Wzmacnianie pozytywnych zachowań – staraj nagradzać się częściej pochwałą słowną niż smakołykami. Nagrodą może być też zabawa ulubioną zabawką.

Nadal ćwicz spotkania towarzyskie z innymi zrównoważonymi psami i napotkanymi ludźmi. Podawanie jedzenia w różnych przedmiotach, poznawanie nowych ludzi i zwierząt.


Dzień siódmy

Kennel klatka – jeżeli udało się już opanować ćwiczenie z chwilowym zamykaniem szczeniaka w klatce i pies nie objawia niepokoju można spróbować zamknąć psa na dłużej. W tym celu może pomóż zabawka Kong nafaszerowana smakołykami. Kiedy pies samodzielnie wejdzie od klatki otrzymuje zabawkę i drzwiczki się zamykają. Nie wolno wówczas zostawiać psa samego, warto zająć się swoimi sprawami i mieć psa na oku. Należy pamiętać aby zawsze zamykać psa w klatce po załatwieniu potrzeb.

Wyjazd do miasta – czas na kolejne wyzwanie, tym razem zabierz szczeniaka na peryferie miasta. Bacznie obserwuj jak maluch się zachowuje.  Jeżeli czuje się niepewnie widząc samochody, dużą liczbę ludzi i psy nie męcz go. Zabierz z powrotem do domu i spróbuj ponownie następnego dnia.

Tylko dla ludzi – wszyscy domownicy stosują się do początkowych dozwolonych miejsc dla psa (dzień pierwszy)? Jeżeli nie, zmień zasady! Reguły zawsze musza być ustanowione, bez nich jest chaos więc jeżeli okazałeś się bardziej miękki niż myślałeś/aś ustal inne bardziej łagodnie reguły.


Idealne szczenię ?

Zapewne twój pies sprosta większości wyzwań, które przed nim stawiasz. Jeżeli nie wszystko idzie według planu, który przedstawiamy w tym opracowaniu, nie przejmuj się. Niektóre szczeniaki potrzebują trochę więcej czasu aby przyswoić wszystko. Staraj staraj się dawkować szczeniakowi wrażenia stopniowo, a na pewno odniesiesz sukces!


Brawo TY!
Jeżeli twój szczeniak sprawnie i z ochotą przechodzi do stawianych przed nim wyzwań, jesteś na dobrej drodze do wychowania zrównoważonego psa.

IM WIĘCEJ, TYM LEPIEJ
Pamiętaj im więcej maluch poza w okresie socjalizacji tym lepiej i mniej go będzie zaskakiwać w dorosłym życiu.

PAMIĘTAJ
Każde nowe zjawisko powinno budować pozytywne skojarzenia !

Autor: Hodowla SnoMals
Beata Wysogląd-Wróblewska
Zoopsycholog, Behawiorysta zwierzęcy, Instruktor szkolenia psów.

Posted by
snomals