Szkolenie malamuta

Jak to jest z tymi malamutami ?

Malamut jak każdy pies pochodzi od wilka. Czasami trudno w to uwierzyć patrząc na yorki, maltańczyki, czy cavaliery. Malamuty jako psy pierwotne mają wiele wspólnego z wilkami, ich dzika natura przypomina nam jakie geny w nich tkwią.  Malamuty, są rasą bardzo zbliżoną do swoich praprzodków, widać to choćby w przypadku braku szczekania, przeciągłego wycia, co w języku wilków oznacza zbieranie się stada, aby wyruszyć na polowanie. Jednak jak każda inna rasa to pies. Staneley Coren opisuje w swoje książce “Jak rozmawiać z psem” przypadek w którym wychowywano pod jednym dachem malamuty z wilkami. Eksperyment ten dowiódł, że mimo iż malamut to pies pierwotny, to jednak ma problem z odczytywaniem sygnałów, czyli komunikacją z wilkami. Owszem pochodzi od wilka, ale tak naprawdę nasze współczesne psy to wilcze szczenięta. Tak dokładnie, wilki nie szczekają w taki sposób jak robią to psy. Nasze współczesne psy zatrzymały się na etapie wilczych szczeniąt! Wpływ na to miała staranna selekcja dobieranych rodziców, więc to ludzie są odpowiedzialni za obecny wygląd i temperament psów. Ludzie krzyżowali psy, które spełniały pewne pożądane cech zachowania, czy wyglądu.

Szkolenie alaskana

Często o malamutach słyszymy to rasa pierwotna! Malamut to pies niezależny! Malamut jest za mądry na tresurę. Malamut jest uparty i nie da się go szkolić. Tak często mówi się o tej rasie, która może faktycznie nie jest tak podatna na szkolenie jak owczarek niemiecki, ale da się szkolić z równie dobrym rezultatem!

Nasze malamuty wzięły udział w szkoleniu instruktorskim na szkoleniowców psów. Zadziwiły nas samych rezultaty udziału w tym programie. Jak się okazało malamut bez większych trudności uczy się podstawowych komend. W końcu to pies inteligentny. Niektórych poleceń uczył się nawet szybciej niż inne rasy i szybko rozumie czego się od niego oczekuje. Często ich upartość daje się w znaki i nie wykonuje poleceń bo akurat ma taki kaprys. Jednak takie zachowania widziałam także u innych psów, które brały udział w tym szkoleniu, nawet w większym nasileniu niż u naszych malamutów. Zatem malamut jest w stanie szkolić się i przyswajać komendy jak większość psów.  Pracowały na tym szkoleniu dwa nasze psy Zolla i Kaya. Kaya dużo szybciej rozumiała czego się od niej oczekuje i perfekcyjnie wykonywała ćwiczenia. Zolli szło nieco gorzej, miała problem w powstrzymaniem emocji i bardziej skupiała się na patrzeniu na worek z przysmakami niż nad zastanawianiem się ” o co ci chodzi człowieku”. Najbardziej wszyscy członkowie szkolenia byli zdziwieni faktem, że nasze malamuty się nie bawią. Jakoś nie mogli w to uwierzyć, że są w ogóle takie psy, które nie bawią się szarpakiem. Tutaj, też widać podobieństwo do wilka praprzodka. Także podchodząc do tematu szkolenia malamutów, trzeba patrzeć nie tylko na cechy rasy, ale także na cechy swojego malamuta. Każdy malamut jest inny!

Posted by
snomals